top of page

19 Ağu Cmt

|

Zoom

Mitlerden Asanalara, Hikayelerden Hayata

Ganesha'nın ilhamıyla yeni olasılıklara açılmak için buluşuyoruz. Biraz mitoloji, biraz yoga ile içimizdeki taze bakışı gelin birlikte araştıralım...

Mitlerden Asanalara, Hikayelerden Hayata
Mitlerden Asanalara, Hikayelerden Hayata

Etkinlik Tarihi

19 Ağu 2023 10:00 – 12:00

Zoom

Detaylı Bilgi

“Yoga üzerinde çalışmak, bir pozda ustalaşmaktan ibaret değildir. Pozu kullanarak kendimizi anlamak ve dönüştürmektir. Mitleri, asanalarla eşleştirdiğimiz zaman öğrencilerimiz için kendi iç dünyalarına ve dönüşüm potansiyellerine doğru yolculuğun kapısını açarız.”

B.K.S Iyengar

Yoga uygulamasında bedenin aldığı her formun (Asana) belirli bir adı olduğu gibi, her birinin içinde barındırdığı kocaman sembolik hikayeler (Mitler) vardır. Kadim bilgelerden, mitolojik karakterlere, hayvanlardan doğadaki diğer varlıklara kadar çok çeşitli öğelerden adını alan asanalar, bu sebeple yalnızca birer poz değil aynı zamanda öğretinin değerli bir uzantısıdır.

Asanalar bedenimizi canlandırıp zihnimizi odaklamamıza yardımcı olurken pozlara dair hikayeler, bizler için birer ilham kaynağına dönüşerek yoga pratiğimizi zenginleştirir, uygulamamızı daha derin ve meditatif hale getirmeye başlar.

Çünkü mitler, kuşaktan kuşağa yayılan, düş gücü etkisiyle zamanla biçim değiştiren, imgesel bir anlatımla günümüze ulaşan, geleneksel halk hikayelerdir. Haliyle, her toplumun kendine özgü mitolojik maceraları olduğu gibi, hem doğduğu topluma ayna tutar hem de  kolektif olarak insan olma hallerini farklı bakış açılarıyla anlamamıza yardımcı olurlar.

Mitolojik kahramanları tanımaya başladıkça, onların hikayeleri, hayat deneyimlerimiz ile yavaş yavaş örtüşmeye ve kendimize dair içgörümüzü genişletmeye başlar.

Peki, favori yoga pozlarınızın anlamını, özünde barındırdıkları hikayeleri öğrenmeye hazır mısınız ?

Engelleri kaldıran, yeni yolların ve başlangıçların mitolojik kahramanı, Shiva’nın oğlu fil başlı Ganesha ile başlıyoruz.

Bilgeliği ve bolluğu da simgeleyen Ganesha’nın mitleri ışığında, hayatın içinde karşılaştığımız zihin bulandıran, ıstırabı doğuran Kleshalar’dan (ruhsal gelişimin önündeki engellerden) özgürleşmenin yollarını araştıracağız beraber.

Ganesha mitlerinden, sembollerinden öğrendiklerimizi fiziksele taşıyabilmek, kendi bedenlerimizde ve zihnimizde içsel araştırmaya yer açabilmek için yoga asana pratiği ve meditasyon ile bütüncül bir deneyime doğru yol alacağız.

Kimlere yönelik ?
  • Pozlara dair hikayeleri merak edenler, hikayelerin yoga uygulamamıza katacağı derinliği deneyimlemek isteyenler
  • Yogayı, matın dışına taşıyarak hikayelerden hayata doğru yol alırken mitlerin günlük hayatımız ile arasındaki bağı nasıl kuvvetlendireceğini irdelemek isteyenler
  • Yoga dersi verirken, bizim için anlam ifade eden hikayeleri asana uygulamasının içine örerek öğrencilerle paylaşmayı arzu edenler
Buluşma Akışı

Buluşma belirtilen tarihte ve saatte zoom üzerinden, canlı yayın olarak gerçekleşecek.  Kaydolduğu buluşmaya mazereti sebebiyle katılamayan beş gün süreyle buluşma kaydına erişebilecek.

Yanınızda bulundurmanız gerekenler neler ?

Yoga matı, 2 blok, 1 kemer, meditasyon için minder, en sevdiğiniz defteriniz, kalemleriniz.

Biletler

  • Katıl

    ₺420,00
    +₺10,50 service fee
    Satış bitti

Toplam

₺0,00

Bu Etkinliği Paylaş

bottom of page