top of page
Fatma Alara Akgün ve Senem Rabia Kantarcı yoga inzivasında akustik konserde müzik yapıyor şarkılarını çalıyorlar... dostları çember olmuş müzikle keyifleniyorlar. Dinlenirken eğleniyorlar. kampın çemberinde katılımcılar keyfile dinliyor.

Bi Acayip Hâne, her insan kalbinin bir han olduğuna inanan iki düşbaz tarafından kuruldu. Fatma Alara Akgün (Görsel Tasarımcı) ve Senem Râbia Kantarcı (Küratör). 

 

Girdiğimiz kalplerde zarifliğin, ağırladığımız kalplerde hoşluk hâlinin çoğalması niyetiyle, önce sohbet etmeye, sonra hayal etmeye başladık. İnsan hallerimizdeki sıradan acayiplikleri buluşturan ortak bir dem alanı programlasak dedik; içinde, hediye paketler, ilham veren oyunlar, bedene iyi gelen hareketler, rüyalar, hayal kapıları, şarkılar, meditasyonlar olsa; derken gördük ki biz iki hancı, bir hânede, birlikte çoğalmışız.

 

Şimdi, hâlimizi ferah, kalbin odalarını aydınlık tutabilmek için yoga öğretisinden ve müzikten beslenerek, bize iyi gelenleri çeşitli alanlarda paylaşıyoruz:

Çevrimiçi programlar, yoga buluşmaları, kamplar, rüya çemberleri, eşlikçi nesneler ve çeşitli tasarım ürünleriyle hâneden hânelere, elimizden ellere, kalpten kalbe bir ip uzatıyoruz ki, iyi hâli beraber örelim, birlik desenini beraber görelim diye…

ibibik kuşu, hüdhüd. kuşların dili kitabındaki tasavvufun kıymetli kuşu. ağaçlar içinde gün vaktini dinliyor.
senem râbia

Senem Râbia Kantarcı

1985 yılında İstanbul’da belirdim :) 1990’lı yıllarda ortaya çıkan ilk rüya tecrübelerim, beni hayatımın geri kalanında kendim, rüya ve kâinat üzerine düşünmeye davet etti. İlk rehberim, dedem olarak ailemin içinde beni kucakladı ve manevi dünyanın kapılarını aralayarak bana mânâ dilini aktardı. Kendi merakımın peşinde sahaflardan ulaşabildiğim kadarıyla çeşitli okült kaynakları ve eş zamanlı olarak astronomi, biyoloji, astroloji, teoloji, mitoloji, sembolizm, anatomi, ölüm ve ötesi ile çeşitli konuların peşinde insana dair konuları inceleme fırsatım oldu. 2000’li yıllarda çeşitli meditasyon teknikleri ve rüya üzerine çalışmalarımı derinleştirdim.  Soyuta olan merakım, sanatsal ifade biçimlerine yönelmemi sağladı. İlhamın peşinde, sanat yönetiminden mezun olup çeşitli alanlarda ve uzun süre bir müzede küratöryel çalışmalarda bulundum. 2017 yılında, ilk kez yoluma yoga ile bedeni kattım. Râna Ortan ile Vinyasa, Şaylan Yılmaz ile Hamile yogası, Berivan Aslan Sungur ile Yin Yoga, Devrim Akkaya ile Meridyen teorileri, Tenzin Wangyal Rinpoche ile rüya yoga, Alejandro Chaol ile Trul khor, Çağ Rical Gürle ile ileri seviye yoga çalışma fırsatım oldu. Bu eğitimlerle beraber annelik en derin tecrübem oldu.

Sanat yönetimi alanında edindiğim tecrübeleri, yoga yolu ile beraber örmeye devam ediyorum.

 

2020 yılında hayatın bir araya getirerek melekelerimizi buluşturduğu Alara ile ilham almaya, ilham olmaya devam etmek niyetiyle yoldayız :) Kendi Zümrüdüanka’mızın peşinde, kendi yolunda gitmeye niyetlenen başkalarıyla beraber hep birlikte yol almak üzere, daimi bir davette,

 

Hakikatin berraklığını arayan Bi’ Acayip Hancılar olduk.

F. Alara Akgün

1994 yılında istanbul’da doğdum. Tasarım ve üretim ile beslenmekten ve bu kanalı beslemekten her zaman keyif aldım, hayatın içerisinde de kendime bu alanı sağlamaya çokça çabaladım. Görsel iletişim tasarımı öğrenimi gördükten sonra kurumsal bir firmada dijital tasarım alanında 6 yıl çalıştım. Senem ile yolum kesiştikten sonra hayatımda bakamadığım yanlarıma daha rahat bakar, göremediğim yanlarımı daha fark eder bir pencere edinmeye başladım. İç dengeme yeniden kavuşmak ve daha ferah anlar, anılar yaratabilmek arzusuyla çeşitli alanlarda eğitim alma şansım oldu: Nilüfer Devecigil ve Berivan Aslan Sungur ile Tam insan olmanın psikolojisi, Elvin Demir Battaillie ve Ceren Üner ile Human Design sisteminde Tasarımını yaşama ve Devrelerin Keşfi, Simin Uysal ile Şamanik Yolculuk Temelleri, Hande Özerden ile Usui Tibet Reiki, arından Senem Râbia Kantarcı ile Kundalini Reiki ve Çağ Rical Gürle ile 500 Saat Hatha Yoga eğitimlerini tamamladım. Bu süreçte kurumsal ilişkimi sonlandırıp, edindiğim tecrübelerle kendime doğru yürümenin heyecanını yaşıyorum.

fatma alara akgün
bottom of page